IV LOA festivāls Kurzemes reģiona pilsētās un Ventspils koncertzālē LATVIJA
2019. gada 29. un 30. novembrī ar koncertiem Kurzemes reģiona pilsētās un Ventspils koncertzālē Latvija norisinājās IV Latvijas Orķestru asociācijas festivāls.
Festivāls tradicionāli notiek reizi divos gados, un tajā piedalās Latvijas jauniešu un amatieru simfoniskie un kamerorķestri no visiem Latvijas reģioniem. Latvijas Orķestru asociācija (LOA) sadarbībā ar Profesionālās izglītības kompetences centru Ventspils Mūzikas vidusskola šogad festivālu organizēja Kurzemes reģionā. Festivāla koncerti notika Talsu tautas namā, Kandavas kultūras namā, Skrundas kultūras namā, Rojas kultūras centrā, Kolkas tautas namā un Dundagas pils lielajā zālē, savukārt festivāla noslēguma koncerts – Ventspils koncertzālē Latvija.
IV LOA festivālā kopā piedalījās 800 dalībnieku no 27 Latvijas jauniešu un amatieru simfoniskajiem un kamerorķestriem. Orķestri uzstājās gan atsevišķi, gan veidoja festivāla apvienotos simfoniskos orķestrus. Orķestru un to diriģentu savstarpējā sadarbībā tika izveidoti seši apvienotie orķestri, kurus vadīja virsdiriģenti: Haralds Bārzdiņš, Mārtiņš Bergs, Guntars Bernāts, Aivars Broks, Aivars Bunķis, Valdis Butāns, Normunds Dreģis, Andris Gailis, Mārcis Miķelsons, Pēteris Plūme un Laura Staša. Festivāla koncertos skanēja Andreja Jurjāna, Jāzepa Mediņa, Ādolfa Ābeles, Jāņa Ivanova, Ādolfa Skultes, Marģera Zariņa, Raimonda Paula, Imanta Kalniņa, Pētera Vaska, Georga Pelēča, Annas Veismanes, Ērika Ešenvalda, Agnetas Krilovas-Bērziņas, Jēkaba Nīmaņa mūzika, kā arī latviešu tautasdziesmu apdares, pasaules mūzikas akadēmisko žanru pērles un populāru melodiju aranžējumi jauniešu orķestriem. LOA festivāls notiek kopš 2013. gada, un tā mērķis ir valstiskā līmenī popularizēt Latvijas jauniešu un amatieru orķestru kustību, veicināt orķestru radošā potenciāla attīstību un savstarpējo sadarbību, kā arī aktualizēt kolektīvās muzicēšanas nozīmību kultūrizglītības nozarē. LOA patlaban ir apvienojušies 32 jauniešu un amatieru orķestri, kuri jau vairāku gadu garumā mērķtiecīgi pilnveido savu māksliniecisko varēšanu un veiksmīgi piedalās gan lokāla un starptautiska mēroga festivālos, gan iekļaujas Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku kustībā. Spilgts apliecinājums tam bija Latvijas jauniešu simfonisko orķestru lielkoncerts Svētki ar orķestri koncertzālē Lielā ģilde, kas notika koncertcikla Dzimuši Latvijā ietvaros (2018), I Baltijas valstu jauniešu un amatieru simfonisko orķestru festivāls Nuova Sinfonia Baltica Vienības nama koncertzālē Daugavpilī (2016), kā arī jauniešu simfonisko orķestru lielkoncerts Tūkstošbalsu simfonija, kas notika XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku ietvaros (2015).
Paldies visiem IV LOA festivāla dalībniekiem, orķestru diriģentiem, skolotājiem un izglītības iestāžu vadītājiem par ieguldīto darbu, radošo enerģiju un veiksmīgo sadarbību!
Raksts publicēts: 2020. gada 16. janvāris Izglītība un Kultūra
Normunds Dreģis,
festivāla mākslinieciskais vadītājs, Latvijas Orķestru asociācijas priekšsēdētājs