Latvijas Orķestru asociācija

Festivāls NUOVA SINFONIA BALTICA 2016

 

Festivāls ar skanīgo nosaukumu – Nuova Sinfonia Baltica, noritēja pirmo reizi un pulcēja samērā iespaidīgu dalībnieku skaitu – 600 mūziķus no trim Baltijas valstīm. Tie bija septiņi simfoniskie orķestri no Latvijas, trīs – no Igaunijas un divi no Lietuvas.

Latvijas Orķestru asociācija (LOA) ir uzņēmusies iniciatīvu un, sadarbībā ar Daugavpils Latviešu kultūras centru un Daugavpils pilsētas domi, pirmo reizi organizē festivālu ar mērķi veidot starptautisku ilgtermiņa sadarbību un veicināt jauniešu un amatieru orķestru kustības attīstību visā Baltijas reģionā. Festivāls Nuova Sinfonia Baltica 2016 ir jauna attīstības pakāpe mūsu sadarbībā gan ar Igaunijas Simfonisko orķestru asociāciju un kolēģiem Lietuvā, gan Eiropas Orķestru federāciju, festivāla atklāšanas uzrunā akcentēja LOA priekšsēdētājs un festivāla mākslinieciskais direktors Normunds Dreģis.

Festivāls noritēja divas dienas – 4. un 5. novembrī un tajā bija divi pamatīgi, divdaļīgi koncerti, sniedzot klausītājiem iespēju vairāk nekā sešas stundas baudīt simfonisko mūziku. Koncertu klausītāji, no kuriem liela daļa bija Daugavpils pilsētas un Latgales reģiona iedzīvotāji, orķestru priekšnesumus uzņēma ar ovācijām. Te gribas izcelt arī koncerta izglītojošo devumu, jo orķestriem bija iespēja klausīties vienam otru un šāda izdevība, dzirdēt tik daudz, turklāt kvalitatīvus orķestrus vienkopus, ir visai reti. Tas jaunajiem mūziķiem var būt kā pozitīvs stimuls un laba motivācija viņu personīgajos sasniegumos, kā arī darbam orķestrī. Neapšaubāmi šādi pasākumi arī palīdz saliedēt orķestrantus un veidot kolektīva komandas sajūtu. Festivāla dalībnieki savas koncertprogrammas varēja veidot brīvi, ar nosacījumu, lai būtu vismaz viens pārstāvētās valsts komponista skaņdarbs. Orķestru programmas bija daudzveidīgas, interesantas, atšķirīgas un visnotaļ muzikāli kolorītas. Vairāku orķestru repertuārā bija romantisma laika pērles – Johana Štrausa (dēla), Žorža Bizē, Johannesa Brāmsa, Žana Sibēliusa, Šarla Guno, Antonīna Dvoržāka, Emīla Dārziņa u.c. 19. gadsimta komponistu populāri un klausītājiem iemīļoti skaņdarbi. Lielu daļu programmas veidoja arī 20. un 21. gadsimta komponistu skaņdarbi, kuru starpā bija diezgan daudz kinofilmu mūzika un populāru melodiju aranžējumi. Daudzkārt aranžējumus veidojuši paši orķestra diriģenti, pielāgojot tos katra orķestra iespējām un vēlmēm, kā rezultātā, atrodot dažādus radošus, interesantus risinājumus. Kopumā programmā dominēja demokrātiska un klausītājiem viegli uztverama mūzika. Koncertos netrūka arī populāru, iespaidīgu un efektīgu skaņdarbu, ko, protams, var vērtēt dažādi, bet pats būtiskākais ir tas, ka jaunieši muzicē ar prieku un degsmi, un to ir svarīgi nepazaudēt. 

Lielā orķestru atsaucība, diriģentu un mūziķu vēlme piedalīties šajā starptautiskajā pasākumā apliecināja festivāla nozīmību un nepieciešamību to turpināt arī nākotnē. To koncerta uzrunā un neformālās sarunās uzsvēra arī  Eiropas Orķestru federācijas prezidents Daniels A. Kellerhalss un Igaunijas Simfonisko orķestru asociācijas priekšsēdētājs Jiri Rūts Kangurs. Festivāls Nuova Sinfonia Baltica noritēja mākslinieciski un organizatoriski augstvērtīgā līmenī, ar veiksmīgi izveidotām un interesantām koncertprogrammām. Festivāla gaisotne bija labvēlīga arī diriģentu un Orķestru asociāciju dalībnieku sarunām un ideju apmaiņām par šī festivāla nākotnes iespējām.

Muzikoloģe Auriga Jermaka

 

Pievienots: 29/01/2017 20:15
Autors: Normunds Dreģis