Latvijas Orķestru asociācija

Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas simfoniskais orķestris attēls

Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas simfoniskais orķestris

Profesionālās izglītības kompetences centra Nacionālā Mākslu vidusskola Emīla Dārziņa mūzikas skolas Simfoniskā orķestris.

 

Emīla Dārziņa mūzikas skolas audzēkņu simfoniskā orķestra darbība aizsākusies 1949. gadā, tā organizētājs un pirmais diriģents bija Dmitrijs Kuļkovs – konservatorijas alta un stīgu kvarteta klases docents. Savulaik orķestri vadījuši tādi sava aroda meistari kā Jānis Hunhens, Arvīds Zvagulis (seniors) un Vasilijs Sinaiskis. 1970. gados orķestra nozīme izglītības darbā nedaudz mazinājās (nozīmīgāki bija skolas vijolnieku ansambļi), to kamersastāvā kādu laiku vadīja pazīstamais Latvijas Valsts filharmonijas kamerorķestra diriģents Tovijs Lifšics.

 

Simfoniskais orķestris tika atjaunots 1991. gadā, kad diriģenta amatā tika aicināts Mendelis Bašs, pēc viņa orķestri kādu laiku vada Māris Kupčs, bet 1993./94. mācību gadā tā galvenais diriģents bija Normunds Vaicis. Pēdējās desmitgadēs EDMS simfoniskais orķestris kļuvis par skolas vizītkarti un sniedz koncertus Rīgā un citās Latvijas pilsētās, kā arī ārzemēs. Simfoniskā orķestra spēles apguve kļuvusi par skolas profesionālās izglītības programmas ļoti svarīgu sastāvdaļu, un, neskatoties uz mainīgo sastāvu, orķestra mākslinieciskais līmenis ir audzis, uzstādot arvien augstākus mērķus. Skolas simfoniskajā orķestrī muzicē visu vidusskolas kursu un pēc vajadzības arī 5. – 9. klašu audzēkņi. Jau vairākus gadus orķestra galvenais diriģents ir Andris Vecumnieks, taču nozīmīgu ieguldījumu EDMS simfoniskā orķestra attīstībā devuši arī tādi Latvijas profesionālie diriģenti kā, piemēram, jau pieminētie Māris Kupčs un Normunds Vaicis, kā arī Viesturs Gailis, Jānis Zirnis, Normunds Dreģis, Mārtiņš Bergs, Andris Veismanis, Guntis Kuzma.

 

Mācību gada laikā orķestris iestudē vismaz trīs atšķirīgas programmas. Orķestra repertuārā ir gan baroka, klasicisma un romantisma mūzika, gan arī 20. gadsimta Rietumeiropas komponistu, kā arī latviešu skaņražu lielas un mazas formas darbi. Vairākkārtīgi orķestris ar panākumiem viesojies Zviedrijā: gan kā pavadošais orķestris starptautiskajā jauno mūziķu konkursā Unga artister 2001, gan arī ar patstāvīgu programmu. Ir bijusi arī veiksmīga radoša sadarbība ar Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu, ar kuru kopīgi iestudēts Hermaņa Severīna Lēvenšelda balets Silfīda un Uģa Prauliņa balets Sniegbaltīte un septiņi rūķīši. Pēdējos gados lieliska sadarbība izveidojusies ar Vāciju – Rostokas Mūzikas un drāmas augstskolas Jauniešu akadēmiju YARO, iestudējot kopīgas simfoniskā orķestra programmas gan Latvijas, gan Vācijas diriģentu vadībā. PIKC NMV Emīla Dārziņa mūzikas skolas audzēkņu simfoniskais orķestris ir stabila, patstāvīga koncertējoša vienība Latvijas mūzikas dzīvē ar 70 gadu pastāvēšanas vēsturi.